Stara Chata z przełomu XVII/XVIII wieku należy do zabytków klasy zerowej. Położona jest w dolinie rzeki Grodarz, tuz przy szlaku prowadzącego do "Korzennego Wąwozu". Około 1500 m od rynku. Ta historyczna jak i rodzinna pamiątka zachowała sie dzięki rodzinie Kobiałków i Niezabitowskich. Historia Starej Chaty sięga czasów średniowiecznych. Cała okolica tzw. Doły Kobiałkowe należały niegdyś do rodziny Kobiałków. Pierwszy znany przodek Kobiałko, znany twórca pomnika na Wawelu, przybył tu z pod Krakowa. Zakupiwszy 90 mórg ziemi osiedlił się na przedmieściu Kazimierza zwanym obecnie DOŁY. Od niego powstała nazwa DOŁY KOBIAŁKOWE. Owczesny jego dworek na Wylągach już nie istnieje. Pozostała jednakże STARA CHATA, która jak nam wiadomo służyła rodzinie jako schronisko w pobliżu istniejących tu 200 pszczelich uli. Dokładna data budowy Starej Chaty jest nam niestety nie znana. Aczkolwiek technika budowy bez użycia piły, wskazuje na rok 1700. Znany nam po imieniu kolejny potomek Antoni...
+ prečítajte celý popis
Stara Chata z przełomu XVII/XVIII wieku należy do zabytków klasy zerowej. Położona jest w dolinie rzeki Grodarz, tuz przy szlaku prowadzącego do "Korzennego Wąwozu". Około 1500 m od rynku. Ta historyczna jak i rodzinna pamiątka zachowała sie dzięki rodzinie Kobiałków i Niezabitowskich.
Historia Starej Chaty sięga czasów średniowiecznych. Cała okolica tzw. Doły Kobiałkowe należały niegdyś do rodziny Kobiałków.
Pierwszy znany przodek Kobiałko, znany twórca pomnika na Wawelu, przybył tu z pod Krakowa. Zakupiwszy 90 mórg ziemi osiedlił się na przedmieściu Kazimierza zwanym obecnie DOŁY. Od niego powstała nazwa DOŁY KOBIAŁKOWE. Owczesny jego dworek na Wylągach już nie istnieje. Pozostała jednakże STARA CHATA, która jak nam wiadomo służyła rodzinie jako schronisko w pobliżu istniejących tu 200 pszczelich uli. Dokładna data budowy Starej Chaty jest nam niestety nie znana. Aczkolwiek technika budowy bez użycia piły, wskazuje na rok 1700.
Znany nam po imieniu kolejny potomek Antoni Kobiałko (ur.1825; zm.1863) wziął sobie za żonę pannę Doraczynską, któraż to już nie wiedziała, kto Starą Chatę zbudował. Tenże Kobiałko był właścicielem wspaniałej pamiątki histori "SPICHLERZA KOBIAŁKI" przy ulicy Krakowskiej w Kazimierzu Dolnym. Aczkolwiek walcząc w powstaniu styczniowym w 1863r, poległ on w obronie Ojczyzny. A konsekwencją tego było wywłaszczenie i konfiskata SPICHLERZA przez rządzącego wówczas cara. Spichlerz Kobiałków do chwili obecnej należy do państwowej placówki PTTK i służy celom turystycznym.
Tenże Antoni Kobiałko pozostawił dwóch synów: Józefa i Jana. Córka Jana Stefania Kobiałko poślubiła Stanislawa Niezabitowskiego (ur. 1899, zm. 1963) z herbu LUBICZ z Niezabitowa. On również wykazał wielkie bohaterstwo walczyąc o Niepodległość Polski. Zniewolony przez oddziały wojsk rosyjskich został zesłany na Syberię, skąd powrócił schorowany i po krótkim czasie zmarł. Starą Chatę odziedziczył jeden z synów Stefani Marian Niezabitowski, który z kolei przekazał ją swojemu potomkowi Januszowi Niezabitowskiemu. Dzięki troskom i staraniom rodzinnym, ocalała wspaniała perła historii do dnia dzisiejszego.
Obecni właściciele umożliwiają zwiedzenie lub wypoczynek w Starej Chacie.
Barbara Niezabitowska
- zbaliť