Przez cały okres wakacji wszyscy chętni mogą skorzystać z oferty, jaką przygotowało Centrum Informacji Turystycznej PTTK w Kazimierzu Dolnym. Nieodpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem – w każdy czwartek lipca i sierpnia. Jest to klasyczna trasa. Przewodnicy pracujący w PTTK zabierają wszystkich chętnych na spacer po mieście prezentując najważniejsze zabytki Kazimierza Dolnego. Jednym ze zwiedzanych obiektów jest baszta z przełomu XIII i XIV wieku, znajdująca się na szczycie wzgórza zamkowego. Jako wieża tzw. górnego zamku pełniła ona niegdyś funkcje obronne zanim wybudowano zamek dolny. Niektórzy badacze twierdzą, iż była ona również siedzibą straży celnej, a w nocy służyła jako latarnia rzeczna. W każdym bądź razie, z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok na Kazimierz i dolinę Wisły. Warto zobaczyć. Zamek kazimierski ma dzieje typowe dla większości polskich zamków. Wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego wraz z upływem czasu podupadł. W epoce późnego renesansu został...
+ prečítajte celý popis
Przez cały okres wakacji wszyscy chętni mogą skorzystać z oferty, jaką przygotowało Centrum Informacji Turystycznej PTTK w Kazimierzu Dolnym. Nieodpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem – w każdy czwartek lipca i sierpnia.
Jest to klasyczna trasa. Przewodnicy pracujący w PTTK zabierają wszystkich chętnych na spacer po mieście prezentując najważniejsze zabytki Kazimierza Dolnego. Jednym ze zwiedzanych obiektów jest baszta z przełomu XIII i XIV wieku, znajdująca się na szczycie wzgórza zamkowego. Jako wieża tzw. górnego zamku pełniła ona niegdyś funkcje obronne zanim wybudowano zamek dolny. Niektórzy badacze twierdzą, iż była ona również siedzibą straży celnej, a w nocy służyła jako latarnia rzeczna. W każdym bądź razie, z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok na Kazimierz i dolinę Wisły. Warto zobaczyć.
Zamek kazimierski ma dzieje typowe dla większości polskich zamków. Wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego wraz z upływem czasu podupadł. W epoce późnego renesansu został odbudowany już bardziej jako pałac niż budowla obronna. Zniszczono go ponownie w okresie wojen ze Szwedami. Początkowo naprawiany, został wkrótce pozostawiony własnemu losowi i powoli zamienił się w romantyczną ruinę.
Kolejnym obiektem jest XVI - wieczna Kamienica Celejowska nazywana inaczej Pod św. Bartłomiejem, ponieważ na jej fasadzie, w attyce po prawej stronie znajduje się figura tego świętego. Zwano ją również Czarną ze względu na ciemną barwę tynku ściany przedniej. Została wzniesiona z kamienia wapiennego dla zamożnego kupca i rajcy kazimierskiego – Bartłomieja Celeja.
Również Klasztor oo. Reformatów wraz z kościołem pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny zajmuje w Kazimierzu i jego historii szczególne miejsce. Położony jest na wzgórzu nazywanym dawniej Plebanią Górą. Przypomina o tym biegnący przy wzgórzu wąwóz, który nadal nosi nazwę Plebanki. Łatwo zgadnąć, że na wspomnianym wzgórzu usytuowana była dawniej plebania. Warto wspomnieć, że z tym też miejscem kojarzona jest Wietrzna Góra – miejscowość stanowiąca prapoczątek Kazimierza.
Wszystkie te zabytki Kazimierza Dolnego, jak i wiele innych, można nieodpłatnie zwiedzić z przewodnikiem, korzystając z letniej oferty PTTK-u. Grupy wybierające się na spacer po nadwiślańskim miasteczku zbierają się w każdy czwartek o godz. 10.00 przy siedzibie PTTK na rynku. Serdecznie zapraszamy!
- zbaliť